Historie a kronika Skorotic
Aktuálně k 1.12.2024
Zajímalo by vás, jak to ve Skoroticích vypadalo v minulém století? Jaké živnosti se tu provozovaly kolem roku 1940, kolik domů tu stálo před a po roce 1945 nebo jaké byly výsledky sčítání obyvatel v roce 1962? Zajímalo by vás, jak fungovala skorotická kampelička a kolik se v ní nastřádalo peněz? Co se v archivu dochovalo o provozu staré nebo nové základní školy? Co řešil výbor žen nebo jaké se odváděly dávky mléka a vajec z místního JZD? A vůbec, jaký byl život v této kdysi samostatné obci?
Po více než ročním bádání v Městském archivu, Muzeu i Národním památkovém ústavu se nám podařilo shromáždit velké množství poznatků z písemných pramenů, ale bohužel jen cca slabou padesátku fotografií. Obracíme se tedy na vás s velkou prosbou, zejména pamětníky nebo potomky obyvatel zde dříve žijících, zda byste nám, prosíme, mohli poskytnout (věnovat nebo zapůjčit) fotografie zachycující život ve Skoroticích zejména před rokem 1970, (skorotické obyvatele a jejich domy, krajinu, provozované živnosti, poštu, pískovnu, hřbitov či kostel, dožínky či jiné slavnosti nebo cokoliv dalšího, o co budete ochotni se s námi podělit).
V příštím roce se chystáme uspořádat sérii posezení nad kronikou a shromážděnými fotografiemi a bude-li zájem a dostatek fotografií, připravit třeba i vernisáž či komentovanou procházku po Skoroticích s historikem.
Zároveň se nám přihlásilo několik pamětníků ochotných přispět svými vzpomínkami do novodobé kroniky Skorotic, kterou vede náš spolek. Pokud vás tyto informace zaujaly a chcete se přidat, neváhejte nás kontaktovat na našem emailu či telefonicky. Budeme vám velmi vděčni za poskytnutí fotografií, negativů či diapozitivů a obzvlášť oceníme vaši ochotu sdílet s námi vaše vzpomínky na dětství či dospívání ve Skoroticích či další střípky z historie Skorotic.
Pozn. fotografie nesmí být bez písemného povolení Muzea dále jakkoliv šířeny či stahovány. Spolek Skorotice Jinak tímto povolením disponuje a bude evidován v seznamu "povolení" ke konkrétnímu nekomerčnímu účelu.
Zdroj foto: Muzeum města Ústí nad Labem
2024
2023
Minulý týden jsme v archivu při bádání po farních soupisech křížků (podklady pro opravu křížků) narazili také na kroniku obce Skorotice. Kronika má 320 stran a jsou v ní místy až neuvěřitelné podrobnosti o dění ve Skoroticích a okolí. Zápisy končí v roce 1975.
Věděli jste, že v roce 1406 platila skorotická fara Břevnovskému klášteru papežský desátek 5 grošů?
A že byl 28. srpna 1749 položen základní kámen ke stavbě kostela? Já tedy ne. Stavba byla dokončena v roce 1754 a patronem byl tehdejší majitel panství všebořického, Jan Nep. Hrabě z Hartigů a Marie Karolína, říšská hraběnka z Kockorzova, rozená hraběnka z Hartigů.
V roce 1759 byly Skorotice o Velikonocích obsazeny pruskými husary a vyrabovány. Tehdejší kaplan Libiš byl na faře zastřelen a vyhozen z okna. Pochován byl 17. 4. 1759.
Místní kronikáři barvitým způsobem popisují život na vesnici, doplněné osobitými kresbami, ....možná, že se zhrozíte nad 15letým trestem pro hostinského Pod Kaštanem, který se založeným požárem pokusil zakrýt defraudaci 71 tis. Kč, rozesmějete nad zřízením splachovacích záchodků v místní škole za účelem zvýšení hygieny a údivem zapomenete zavřít pusu, když zjistíte, kolik tady fungovalo spolků a jak pestrý společenský život ve Skoroticích vedl. Kronika obsahuje jména narozených i zemřelých, podrobné informace o místní škole a učitelích, úrodu brambor, odvody mléka, masa a vajec z JZD i okousané ovocné stromky způsobené vniknutím zajíců na pozemek nezavřenými vraty. Kritikou místních funkcionářů se nešetřilo, zvláště po jejich odvolání. To vše doplněné o finanční hospodaření obce a další podrobnosti.
Všechno postupně prostudujeme a budeme po částech zveřejňovat. Cloumá námi nadšení a vzrušení zároveň. Teď potřebujeme jen desítky hodiny na prostudování. Dnes odpoledne jedeme opět do archivu nafotit další podrobnosti ze života skorotických obyvatel.
Krásný den všem.