Ukliďme Skorotice a Božtěšice 2024

Aktualizace k 10. 4. 2024

Za 11 let, co úklidy pořádáme, se mnohé změnilo - původní parta se rozpadla, ale někteří chodí pravidelně. Pokaždé nás potěší noví dobrovolníci, kteří přijdou opakovaně. A vždycky jásáme, když úklid není doménou maminek s dětmi, ale přijde také i nějaký tatínek nebo rovnou celá rodina, která spojí úklid s procházkou po okolí.

Viditelný nepořádek ve Skoroticích a Božtěšicích ubývá, ale přibývá množství navezených odpadků a černých skládek v odlehlých částech města – např. podél Bílého potoka za ulicí Buzulucká, v Habrovicích podél cesty na golfové hřiště. V Božtěšicích vysbírali mladí hasiči po vesnici jen 2 pytle odpadků – skvělá zpráva, že se daří udržovat prostor čistý.

Děkuji zaměstnancům společnosti Malfini, a. s., že se i letos zapojili do úklidu. Poděkování putuje do Božtěšic k mladým hasičům a obětavé paní Peškové. A samozřejmě velké poděkování stálým i novým dobrovolníkům ve Skoroticích a Habrovicích, kteří vysbírali neuvěřitelných 18 velkých pytlů, ale také 2 pneumatiky, umyvadlo, mechem porostlou autosedačku a jiné "poklady". Celkem se zúčastnilo 40 dospělých a 20 dětí, kteří dohromady vysbírali 27 pytlů odpadků, 3 pneumatiky a plný přívěs předmětů a vybavení domácnosti, které do krajiny rozhodně nepatří.

Ještě jednou děkuji všem zapojeným za skvělou spolupráci a těším se na viděnou při příštím úklidu na podzim.

Letos již po 11!

V případě hezkého počasí je možné po skončení úklidu opéct buřta.

Pro děti je zajištěna odměna (hračka a sladkost) jako poděkování za práci.

Uklízet je možné ve vámi zvolené lokalitě (např. ve vaší ulici nebo v místě, kam chodíte na procházku) nebo vám bude přidělena organizátorem úklidu - např. v okolí hřiště, kostela, podél silnic apod.

Pokud se vám nehodí pondělní odpolední termín, ale rádi byste se s dětmi zúčastnili, není problém dohodnout i jiný den. Stačí napsat či zavolat a vyzvednout si rukavice, pytel a domluvit se ohledně likvidace odpadu.

Díky, že vám není lhostejné místo, kde žijeme.

Cílem úklidu bude posbírat odpadky v okolí Skorotic, Božtěšic a letos poprvé také Habrovic. V místě, kde bydlíme, běháme, chodíme na procházky s dětmi, jezdíme na bruslích či kole, venčíme psy, zkrátka žijeme...od odpadků a nepořádku tak, abychom se nemuseli stydět za to, co v přírodě zanecháváme.

Normální je po sobě uklízet, třídit odpad, snažit se žít ekologicky podle svých možností a vštěpovat tyto zásady také svým dětem....aby nikoho nenapadlo vyhazovat papírky od bonbónů nebo plechovky od nápojů na zem do křoví místo do popelnice...zkrátka odpovědně a udržitelně pro budoucnost.

Všímat si a upozorňovat dělníky ze staveb, aby nám tu neodhazovali lahve od piva, plastové obaly ze svačin, krabice od džusů, obaly od stavebních materiálů apod. - zkrátka že toto je pro nás neakceptovatelné chování.