Zažít Skorotice jinak

Zažít Skorotice jinak


Každý rok v září se na stovkách míst v Praze a v dalších desítkách měst po celé České republice odehrávají pouliční slavnosti, organizované aktivními jednotlivci nebo spolky. Letos jsme se rozhodli přidat ke slavnostem i my - spolek Skorotice Jinak. Jednomu odpoledni předcházelo několik měsíců příprav, plánování a organizování.

Klíčovým bodem slavností je proměna (části) veřejného prostoru v místo více přátelské místním obyvatelům, rodičům s dětmi, pěším či obecněji lidem, kteří chtějí strávit příjemný čas tam, kde je to jindy obtížné (například na ulici).

Zažít město jinak jsou zdola organizované sousedské slavnosti, jejichž náplň vytvářejí sami obyvatelé daných lokalit. Jsou založené na principu společného sdílení veřejného prostoru, vzájemné výpomoci a dobrovolnickém nasazení místních organizátorů a mnoha dalších subjektů. Ty naše by se rozhodně neobešly bez finanční podpory Malfini. Dále děkujeme všem návštěvníkům, kteří přispěli formou dobrovolného příspěvku k pokrytí nákladů spojených s touto akcí (např. výtvarný a spotřební materiál, nákup kelímků, půjčovné stolů a lavic, odměn pro vystupující, tisk letáků atd.) Pokud byste se rozhodli ještě dodatečně podpořit tuto či jiné naše akce, využijte, prosím, níže vložený QR kód nebo info na našich webových stránkách. Veškeré příjmy jsou vynakládány v souladu se stanovami spolku a jsou využity vždy maximálně hospodárně a efektivně. Příští hlavní termín sousedských slavností je 21. září 2024.

Přidejte se k nám, děkujeme.


Jak se nám to povedlo? 

Podívejte se sami...AKTUÁLNĚ (10.9.2023):

Sousedský piknik začíná už příští týden. V sobotu 16. září od 14:30 do 18:00 hod. pořádáme první sousedské neformální setkání v prostoru Malého náměstí na točně ve Skoroticích. Na začátek bude připravena limonáda a pivo od sousedů z Lískové ulice, buřty na pivě od sousedky z ulice Osvoboditelů. Program zahájíme ve 14:30 hod. hudebním vystoupení kapelou Chabagang ze @ZUŠ Chabařovice, v 15:30 hod. je vystřídá Omar Al-Eraidi se svou koňskou show a v 16:30 hod. shlédneme ukázku dětských hasičských družstev z SDH Božtěšice. Během celého odpoledne bude možné podpořit mentálně hendikepované nákupem keramických výrobků z teplické Arkadie a hand made produktů od AngelBerry. Přítomna bude také autorka příběhů z kočičí kavárny Kafe a chlup Míša Šalé, tak se přijďte přesvědčit, jak se jí kniha povedla. Pro děti jsou připraveny hry, malování na obličej a tvořivé dílničky. . Občerstvit se mohou ledovou tříští připravenou místním teenagerem. Přineste si pro sebe něco dobrého na zub, přineste i něco do placu pro ostatní, vezměte si piknikovou deku a nezapomeňte na vlastní hrnek nebo skleničku v rámci minimalizace odpadu a šetrného chování k přírodě. Bude to přesně takové, jaké si to uděláme. Přijďte pozdravit své sousedy, pobavit se a ochutnat něco z arménské, ukrajinské nebo vietnamské kuchyně našich sousedů. Tak vytáhněte děti, babičku či dědu, nového souseda a přijďte se pobavit a oživit na půl dne prostor nových Skorotic. Ve Skoroticích to totiž žije.
Zažít město jinak jsou slavnosti, jejichž náplň vytvářejí sami obyvatelé dané lokality. Jsou založeny na principu společného sdílení veřejného prostoru, vzájemné výpomoci a dobrovolnickému nasazení místních organizátorů a mnoha dalších subjektů. Jsou otevřené všem věkovým a zájmovým kategoriím.
Na ulici vyrostou např. místa pro setkávání, venkovní stánky, prostor s kulturním a sportovním programem. Návštěvníci zažijí, jak příjemná může být ulice. Jedná se o výjimečnou příležitost, jak dát prostor místním, povzbudit jejich kreativitu a vytáhnout jejich aktivity do ulic přímo mezi další sousedy. Je to příležitost, jak se seznámit s novými sousedy, ochutnat výbornou českou bábovku či nahlédnout pod pokličku rodin přistěhovaných ze zahraničí (např. vietnamská, ukrajinská, slovenská, arménská, apod.)

K programu se může připojit každý, kdo má chuť přetvořit své okolí v příjemné místo nejen pro sebe, ale i pro své sousedy. Cílem je vytvoření tzv. lokality, tedy části veřejného prostranství, nejčastěji komunikace (silnice, chodník, náměstí), jež se podaří společnými silami transformovat na místo společného setkání sousedů - místních obyvatel.

Zažeňte své obavy a prostě to zkuste – přijďte v sobotu 16. 9. 2023 po 14. hodině k Malému náměstí. Zvaní jsou velcí i malí, staří i mladí. Je to zkrátka pro všechny, co bydlí zde v lokalitě.

Budeme rádi, pokud přijdete s nápadem, jak zpestřit odpoledne dětem i dospělým - nám všem. Zájemci, pište, volejte. Čekáme na vaše nápady

Na místě bude možné získat informace o plánované opravě křížků ve Skoroticích a dalších plánovaných aktivitách.